Колекція

Фондове зібрання Закарпатського музею народної архітектури та побуту – це колекції та збірки зразків матеріальної та духовної культури населення нашого краю кінця ХVIII – першої половини ХХ ст.  Колекція музею, що є значним мистецьким надбанням, нараховує 16,5 тис. пам’яток.

Загалом фондова колекція музею об’єднує збірки різних видів мистецтва. Однією з найбільш чисельних у ній виступає колекція народного одягу різних етнографічних груп населення краю. Тут представлені основні види традиційного вбрання кінця ХІХ – початку ХХ століття із різних регіонів краю.

Фондова колекція кераміки складається з предметів та поділяється на дві групи: традиційна народна кераміка та авторські збірки робіт народних майстрів-гончарів, що представляють найбільш відомі гончарні осередки Закарпаття, які вирізнялись своєрідними прийомами художнього оформлення керамічних виробів.

Різноманітною є колекція фаянсу, порцеляни та предметів зі скла, що представлена фаянсовими тарілками, порцеляновими горнятками й скляними пляшками, що носять характер як побутового, так і декоративного призначення.

Серед фондових збірок важливе місце займають колекції дерев’яних пам’яток декоративного та утилітарного значення, предметів матеріальної культури жителів Карпатського регіону.

Збірка художніх виробів з дерева розкриває кращі зразки художньої обробки дерева на Закарпатті. Орнаменти, виконані технікою різьблення, випалювання, інкрустація на дереві відкривають світ символів, знаків, образів минулого.

Вагоме значення має колекція предметів сакрального  мистецтва, значну частину якої складають ікони ХVІІ – ХVІІІ століття, найцінніші з яких – мальовані дерев’яні ікони представлені в інтер’єрі Шелестівської церкви Архангела Михаїла в експозиції музею.

Крім вище зазначених, в музейних фондах зберігаються збірки – писанок, плетених виробів (з лози, очерету, ліщини), фотографій, книг тощо. З подальшим розвитком музею кожна збірка поповнюється новими пам’ятками за рахунок нових надходжень.

Колекції з фондових зібрань Закарпатського музею народної архітектури та побуту є свого роду унікальними й становлять частину української національної спадщини.

Фондова збірка музею формувалась роками та не перестає зростати й сьогодні. Її основа – це етнографічні матеріали, що слугують вихідною та резервною базою для побудови і доповнень експозицій музею, тимчасових виставок та культурно-мистецьких заходів із залученням фондового матеріалу.

Колекції Закарпатського музею народної архітектури та побуту є невичерпним джерелом для дослідницької діяльності науковців, істориків, етнографів, культурологів, мистецтвознавців та поціновувачів мистецтва Закарпаття.