Церква із селища Кольчино (присілок Шелестово) Мукачівського району (1777 р.)

Одним із кращих взірців храмової архітектури Закарпаття минулих часів є церква архангела Михаїла, яка є окрасою музейної експозиції. Церква споруджена в 1777 році в присілку Шелестово (яке нині підпорядковане сільській раді селища Кольчино) Мукачівського району. В 1927 році її перевезли у місто Мукачево, щоб зберегти як пам’ятку народного будівництва, а в 1974 р. вона була встановлена на території музею.

Шелестівська церква є взірцем лемківської храмової будівельної школи. Народні майстри зуміли створити цілісну архітектурну композицію храму, в якому поєднані традиційні форми бойківського типу (трьохдільність, розташування зрубів на одній осі, багатоярусний шатровий дах) з лемківським, основною стилістичною відмінністю якого є переміщення висотної домінанти на вежу-дзвіницю з барочною маківкою над західним зрубом бабинця. Геній народного будівничого зумів поєднати два стилі (шатровий і барочний) в єдину цілісну архітектурну композицію, що й понині дивує нас красою й досконалістю. У плані церква двозрубна, але тридільна: притвор (бабинець), нава та вівтар.

Композиційним центром інтер’єру церкви є чотириярусний іконостас, оздоблений різьбленим орнаментом. В іконостас вмонтовані ікони ХVІІІ ст., перевезені в музей із церкви селища Колочави Міжгірського району. Ікони розташовані чотирма ярусами (головний (намісний), празниковий, апостольний та пророцький). Привертають увагу відвідувачів памятки народного живопису – ікона «Страшний суд» та цикл ікон «Хресна дорога».

Біля входу до церкви експонуються дзвони, відлиті в 1925 році в майстерні села Малі Геївці. Ця сільська майстерня, заснована Ференцом Егрі ще в 1793 р., постачала дзвони до країн Центральної Європи, що свідчить про багаті традиції художнього литва на Закарпатті в минулому.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *